Pracodawca chce cię wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy? Sprawdź swoje prawa

Pracodawca chce cię wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy? Sprawdź swoje prawa

Urlop wypoczynkowy to jedno z najważniejszych praw jakie przysługują pracownikowi. W większości sytuacji termin planowanego wypoczynku ustala się w porozumieniu z pracodawcą lub na podstawie ustalonego planu urlopowego. Co jednak zrobić w sytuacji kiedy twój szef chce wysłać cię na przymusowy urlop? Jakie są twoje prawa?


Najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać w takiej sytuacji, to dlaczego pracodawca miałby nas próbować zmuszać do przymusowego i z góry narzuconego urlopu? Powodów może być wiele, ale jedną z najczęstszych przyczyn mogą być okresy w ciągu roku, kiedy prowadzenie działalności jest mało opłacalne od strony ekonomicznej np. w czasie przerw świątecznych. O ile jednak motywacja pracodawców może być dosyć zindywidualizowana, o tyle prawnie ten aspekt wygląda dosyć jednoznacznie.

Prawo do urlopu ma charakter podmiotowy, a zatem ani pracownik nie może się zrzec takiego prawa, ani pracodawca nie może zmusić swojego pracownika do wykorzystania należnego okresu wypoczynkowego w narzuconym przez siebie terminie. Są od tej reguły pewne wyjątki, jednak dotyczą bardzo określonych sytuacji. Pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę lub w sytuacji kiedy jest konieczność wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego.

Należy tutaj zwrócić uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa urlopy wypoczynkowe powinny być ustalane na podstawie tzw. planu urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem, i byłoby najlepiej gdyby działo się to z odpowiednim wyprzedzeniem.
W pierwszym przypadku ustaleń dokonuje sam pracodawca i nie jest on uzależniony od wniosków pracowników i w przypadku nie wzięcia ich pod uwagę nie musi tego uzasadniać. Dzieje się tak choćby ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości i płynności pracy w danym zakładzie.

Drugi przypadek – ustalanie terminów urlopów w porozumieniu z pracownikiem – powoduje, że pracodawca bierze pod uwagę nie tylko obowiązek zapewnienia normalnego trybu funkcjonowania zakładu pracy, ale także wniosek pracownika w tej sprawie.

Źródło: prawo.pl; ekspert.prawo.link
fot. pixabay.com